Language switcher

 آلیاژهای اینکونل

نام تجاری Inconel به گروهی از سوپر آلیاژها اطلاق می شود که دارای پایه نیکل آستنیتی می باشند که در برابر دماهای بسیار بالا و خوردگی و اکسیداسیون مقاومت بسیار بالایی دارند. اینکونل ها طیف گسترده ای از عناصر را شامل می شوند، اما در کل نیکل و کروم قسمت اصلی تمام آن ها را شامل می شوند. شرکت ستکو تامین کننده آلیاژهای اینکونل با برندهای معتبر می باشد.

برخی از ویژگی های این سوپرآلیاژ عبارتند از:

 • استحکام کششی، مقاومت کششی و شکستگی بسیار زیاد
 • بسیار مقاوم در برابر خوردگی ترک خوردگی کلرید و سولفید
 • مقاومت در برابر خوردگی آب و ترک خوردگی یون کلرید
 • مقاومت بسیار خوبی در برابر بسیاری از رسانه های اسیدی
 • جوش پذیری بسیار خوب
 • مقاومت به اکسیداسیون تا 1000 درجه سانتیگراد
 • بسیار مقاوم در برابر اکسید کننده و اسیدهای ساینده
 • مقاومت در برابر شکنندگی
 • بسیار مقاوم در برابر حمله های محلی مانند سوزش و خوردگی
 • مقاوم به درجه حرارت بالا
 • قابلیت کار آسان

انواع مختلف INCONEL موارد استفاده زیادی در صنعت دارند برخی از کاربردهای آنها شامل:

صنعت حمل و نقل هوایی – صنایع خودروسازی – صنایع اسلحه سازی – تجهیزات ویژه در دریا – تجهیزات پردازش شیمیایی – تجهیزات شیمیایی و پتروشیمی – بازتولید سوخت هسته ای – راکتورهای هسته ای – قطعات موتور موشک با سوخت مایع – تجهیزات کنترل آلودگی – نیروگاه های تولید برق – لوازم حرارتی در نیروگاه ها – لوله های تابش – لوله های چاه نفت و گاز – کوره های صنعتی – صنعت خمیر و کاغذ – سوزاندن زباله های شهری و صنعتی – سوزاندن ضایعات خطرناک و هسته ای – در محیط های تحت تاثیر کلور با درجه حرارت بالا – مخازن ذخیره سازی منجمدات – مواد پشتیبانی کاتالیست برای تولید اسید نیتریک – سوپاپ ها و اتصالات در معرض دمای بالا – دیگ بخار کوره اتیلن – دریچه های فشار – مبدل های حرارتی – سیستم کانال هواپیما و … شرکت ستکو با تامین انواع مختلف اینکونل، صنایع بی شماری را تحت پوشش قرار می دهد. آلیاژهای اینکونل که تحت پوشش شرکت ستکو هستند در زیر نام برده شده است.

آلیاژهای Inconel را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

اینکونل 600

خواص مکانیکی عالی ، جوشکاری آسان ، استحکام دهی محلول جامد و …

اینکونل 601

مقاومت در شرایط دشوار حرارتی بسیار دشوار ، ثبات متالوژیکی و …

اینکونل 625

مقاومت به اکسیداسیون تا 1000 درجه سانتیگراد ، ضد مغناطیس ، مقاوم به اسید، قابلیت جوشکاری خوب و …

اینکونل 690

آلیاژ 690 دارای مقاومت فوق العاده به مواد شیمیایی اکسید کننده و گازهای اکسید کننده با درجه حرارت بالا و …

اینکونل 718

مقاوم در برابر ترک خوردگی بعداز گرم یا سرد شدن یکباره و استحکام دهی فاز گاما دبل پرایم همراه با قابلیت جوشکاری خوب و …

اینکونل 725

اینکونل 725 رده توسعه یافته اینکونل 625 است که با اضافه کردن تیتانیوم و آلومینیوم به ترکیب آلیاژی آن، به منظور دست یابی به مقاومت مکانیکی بالا پس از عملیات حرارتی پیرسختی بهبود یافته است.

اینکونل 725 یکی از بهترین گزینه ها برای کاربردهایی است که علاوه بر مقاومت مکانیکی بالا، نیاز به مقاومت خوردگی مناسب در مواجهه با محیط های شیمیایی خورنده می باشد.

اینکونل 725 یکی از سوپرآلیاژهای متداول در کاربردهای نفت و گاز است که تجهیزات در معرض گاز ترش قرار می گیرند. این آلیاژ مقاومت بالایی در مقابل واکنش های شیمیایی ترکیبات گاز ترش نظیر سولفید هیدروژن، کلرایدها و دی اکسید کربن دارد.

به دلیل مقاومت اینکونل 725 به خوردگی حفره ای و خوردگی شیاری در مواجهه با آب دریا، در صنایع دریایی نیز از این سوپرآلیاژ برای ساخت اتصالات تحت بار مکانیکی بالا استفاده می شود.

اینکونل 738

سوپر آلیاژ پایه نیکل اینکونل 738 دارای کاربرد وسیعی بعنوان پره توربینهای گاز در کشور می باشد. بعلت تمایل به ایجاد ترک جوشکاری ذوبی این آلیاژ با محدودیتها وچالشهایی همراه می باشد. لذا توسعه روشهای تعمیر جایگزین میتواند هزینه بازسازی توربینهای گازی را کاهش دهد. فرایند رسوب دهی الکترواسپارک Electro Spark Deposition)یک روش پوشش دهی است که در کشور کمتر به آن توجه شده است. در این فرایند امکان استفاده از هر نوع آلیاژ هادی الکتریسیته جهت ذوب و لایه نشانی با حرارت دهی کم وجود دارد. در این فرایند ذرات ذوب شده که در اثر برخورد الکترود با زیرلایه و ایجاد جرقه های بسیار ریز ایجاد شده اند، بر روی زیرلایه انتقال می یابند. با استفاده ازدستگاه پوششدهی الکترواسپارک که برای اولین بار در کشورساخته شده، الکترود تهیه شده از آلیاژIN 738بر روی زیرلایه ایی از همین جنس نشانده شد. پس از بررسی ریزساختار پوشش مشخص گردید که پوشش دارای ریزساختار انجماد جهت دار متشکل از دندریت های بسیار ریز است که بصورت همزا از محل فصل مشترک پوشش و زمینه ایجادشده اند. اندازه بازوهای دندریتی پوشش نسبت به زمینه حدودا 100 برابر کاهش یافته است.

اینکونل X750

جوش پذیری بسیارخوب ، محتوای آلومینیوم افزایش یافته برای بهبود استحکام شکست در دمای 1600 فارنهایت و …

اینکونل 800

قدرت شکستن خزش ، مقاومت به اکسیداسیون و سمنتاسیون شدن در دماهای بالا ،مقاومت بسیار خوبی نسبت به بسیاری از رسانه های حاوی گوگرد و …